גיטרות בלוז מפורסמות – חלק ב’

נתחיל הפעם במשחק – גלו מי יוצאת דופן בין הגיטרות הבאות של גיבסון:

הגיטרה המוזרה הזו מצד שמאל הייתה הפתעה מצד גיבסון הדי שמרנית בדרך כלל וכצפוי לגיטרה כזו היא הפכה ללהיט אצל הרבה נגנים מוחצנים. אבל גם בין הנגנים שבחרו בFLYING V יש יוצא דופן, התוכלו למצוא אותו ילדים?

(מימין למעלה עם כיוון השעון) בילי גיבונס של ZZ TOP, זאק ווילד, לני קרביץ, ג’ודאס פריסט, אדי ואן הלן, ג’ימי הנדריקס, KK דאונינג של ג’ודאס פריסט – אבל מי זה הדוד הזה באמצע? האם זה דוד? האם זה סבא? לא, זה גיטריסט הנשמה הגדול ביותר של שיקאגו –

אלברט קינג ו-“לוסי”

אלברט קינג נולד במיסיסיפי, אבל הוא הסמל הגדול של השיקאגו בלוז החשמלי. הוא ניגן על עוד כלים , אבל התפרסם על גיטרות חשמליות שלכולן קראו לוסי. עוד בטרם עברה השפעת הסמים הקשים על המתכננים של חברת גיבסון, אלברט קינג הזמין לו FLYING V חדשה ואיתה ועם אחיותיה בילה את כל הקריירה שלו.

קינג היה שמאלי, אבל ניגן על גיטרה רגילה לימנים כשהיא הפוכה למטה. הנגינה שלו הייתה דרמטית, והוא היה מיילל עם הגיטרה שלו – לעיתים שחרר את המיתרים לצורך הזה אפילו שני טונים למטה.

לוסי המפורסמת של קינג הייתה למעשה מתנה שהזמין עבורו בילי גיבונס של ZZ TOP. היא תוכננה עבורו כמתנה ליום הולדתו ה-65 בשנת 1988 ותוכננה על ידי טום הולמס המשוגע שבנה את הכלים המוזרים של גיבונס והמוזרים הרבה יותר של בו דידלי עליו השלום (חכו לחלק ג’…). למעשה מדובר בגיטרה עם המפרט החומרי של לס פול, רק בצורה של FLYING V – הוא פשוט בנה לס פול והשתמש במסגרת של FLYING V שצייר לפי גיטרה כזו שהייתה אצלו בסדנה…

זו הייתה הלוסי הראשית של קינג עד שמסר אותה לאחיינו המאומץ – לי קינג שהופיע לצידו. זה היה בדצמבר 1992 בסוף קונצרט בLA. קינג שהיה לפני ניתוח מעקפים ניגש ללי קינג, מסר לו את הגיטרה ואמר לו – “קח את הדבר הזה ותנגן בו”. עוד קראו לו להדרן, והוא שוב ניגן בלוסי בפעם האחרונה. הוא חזר על המחווה גם על הבמה, לפני הקהל ומסר ללי את הגיטרה. זו הייתה ההופעה האחרונה של קינג – שמונה ימים מאוחר יותר הוא נפטר מהתקף לב. למיטב ידיעתי לי קינג מופיע עם לוסי עד היום, כמו שאלברט ביקש.

אריק קלפטון – “בלאקי”

הנה הסיפור של אחת הגיטרות המפורסמות ביותר, ואולי הגיטרה שהצורה שלה היא הנפוצה ביותר היום – בלאקי של אריק קלפטון.

וזה הסיפור כמו שמצאתי את קלפטון עצמו מספר: מיד אחרי שראה את סטיב ווינווד בהופעה עם הפנדר סטרטוקאסטר הלבנה שלו, אריק היה בנאשוויל ונכנס לחנות מוזיקה בשם שו-באד. באותה עת הסטראטים לא היו מבוקשים, ופשוט היו בחנות ערמות שלהן בזול (300-400 דולר ליחידה). קלפטון קנה חבילה ענקית של גיטרות, כמו שקונים גרעינים.

עכשיו זה קצת כמו סיפור לפני השינה: אריק הלך לחנות גיטרות וקנה גיטרות. גיטרה אחת נתן לסטיבי ווינווד, גיטרה אחת נתן לפיט טאונסנד, גיטרה אחת נתן לג’ורג’ הריסון ולמי לא נשאר? האמת שלי לא נשאר, והייתי די שמח לקבל גיטרה מאריק קלפטון. אבל לקלפטון נשאר ועוד איך נשאר – נשארו לו המון סטרטים בשבילו. אריק בדק את כולם ופירק מכל אחת את החלק הכי טוב שלה, ובנה לעצמו את בלאקי המפורסמת – שהיא למעשה “גיטרת פרנקנסטיין” שמורכבת מהרבה סטראטים.

קלפטון ובלקי בשנת 1975

בלאקי הייתה הגיטרה האהובה על קלפטון, פשוט כי הוא בנה אותה. היא שימשה אותו מבנייתה ב-1970 ועד 1985, כשהייתה כבר בלויה ועייפה.

בלאקי נמכרה לבסוף ב-2004 במכירה פומבית למימון מרכז גמילה מאלכוהול וסמים (שקלפטון ייסד), והפכה לגיטרה היקרה בהיסטוריה כשנמכרה ב-959,500 דולר. כמה שנים לאחר מכן נשבר השיא, אבל מי סופר, ולמה לקלקל סוף דרמטי (2.6 מליון לסטראט חתומה על ידי מספר רב של אומנים, כולל קלפטון, לטובת נפגעי הצונאמי).

רק שתי גיטרות הפעם אבל קצת ארוך, אז אסיים כאן… המשך יבוא!