שתפו בפייסבוק!

שיתןף המאמר הנוכחי בפייסבוק

גיטרות בלוז מפורסמות - חלק ב'

המשך הגיטרות המפורסמות - קיראו את סיפורן של לוסי ובלאקי!

 


 

נתחיל הפעם במשחק - גלו מי יוצאת דופן בין הגיטרות הבאות של גיבסון:

Gibson guitars

Flying-v players

הגיטרה המוזרה הזו מצד שמאל הייתה הפתעה מצד גיבסון הדי שמרנית בדרך כלל וכצפוי לגיטרה כזו היא הפכה ללהיט אצל הרבה נגנים מוחצנים. אבל גם בין הנגנים שבחרו בFLYING V יש יוצא דופן, התוכלו למצוא אותו ילדים?

flying-v-players

 

(מימין למעלה עם כיוון השעון) בילי גיבונס של ZZ TOP, זאק ווילד, לני קרביץ, ג'ודאס פריסט, אדי ואן הלן, ג'ימי הנדריקס, KK דאונינג של ג'ודאס פריסט - אבל מי זה הדוד הזה באמצע? האם זה דוד? האם זה סבא? לא, זה גיטריסט הנשמה הגדול ביותר של שיקאגו -

אלברט קינג ו-"לוסי"

אלברט קינג נולד במיסיסיפי, אבל הוא הסמל הגדול של השיקאגו בלוז החשמלי. הוא ניגן על עוד כלים (ראו המאמר על ג'ימי ריד), אבל התפרסם על גיטרות חשמליות שלכולן קראו לוסי. עוד בטרם עברה השפעת הסמים הקשים על המתכננים של חברת גיבסון, אלברט קינג הזמין לו FLYING V חדשה ואיתה ועם אחיותיה בילה את כל הקריירה שלו. קינג היה שמאלי, אבל ניגן על גיטרה רגילה לימנים כשהיא הפוכה למטה. הנגינה שלו הייתה דרמטית, והוא היה מיילל עם הגיטרה שלו - לעיתים שחרר את המיתרים לצורך הזה אפילו שני טונים למטה.

קינג בפעולה

קינג בפעולה

לוסי המפורסמת של קינג הייתה למעשה מתנה שהזמין עבורו בילי גיבונס של ZZ TOP. היא תוכננה עבורו כמתנה ליום הולדתו ה-65 בשנת 1988 ותוכננה על ידי טום הולמס המשוגע שבנה את הכלים המוזרים של גיבונס והמוזרים הרבה יותר של בו דידלי עליו השלום (ראו חלק ג'...). למעשה מדובר בגיטרה עם המיפרט החומרי של לס פול, רק בצורה של FLYING V - הוא פשוט בנה לס פול והשתמש במסגרת של FLYING V שצייר לפי גיטרה כזו שהייתה אצלו בסדנה... זו הייתה הלוסי הראשית של קינג עד שמסר אותה לאחיינו המאומץ - לי קינג שהופיע לצידו. זה היה בדצמבר 1992 בסוף קונצרט בLA. קינג שהיה לפני ניתוח מעקפים ניגש ללי קינג, מסר לו את הגיטרה ואמר לו - "קח את הדבר הזה ותנגן בו". עוד קראו לו להדרן, והוא שוב ניגן בלוסי בפעם האחרונה. הוא חזר על המחווה גם על הבמה, לפני הקהל ומסר ללי את הגיטרה. זו הייתה ההופעה האחרונה של קינג - שמונה ימים מאוחר יותר הוא נפטר מהתקף לב. למיטב ידיעתי לי קינג מופיע עם לוסי עד היום, כמו שאלברט ביקש.

 

אריק קלפטון - "בלאקי"

  הנה הסיפור של אחת הגיטרות המפורסמות ביותר, ואולי הגיטרה שהצורה שלה היא הנפוצה ביותר היום - בלאקי של אריק קלפטון. eric-claptons-blackie

 וזה הסיפור כמו שמצאתי את קלפטון עצמו מספר: מיד אחרי שראה את סטיב ווינווד בהופעה עם הפנדר סטרטוקאסטר הלבנה שלו, אריק היה בנאשוויל ונכנס לחנות מוזיקה בשם שו-באד. באותה עת הסטראטים לא היו מבוקשים, ופשוט היו בחנות ערמות שלהן בזול (300-400 דולר ליחידה). קלפטון קנה חבילה ענקית של גיטרות, כמו שקונים גרעינים. עכשיו זה קצת כמו סיפור לפני השינה: אריק הלך לחנות גיטרות וקנה גיטרות. גיטרה אחת נתן לסטיבי ווינווד, גיטרה אחת נתן לפיט טאונסנד, גיטרה אחת נתן לג'ורג' הריסון ולמי לא נשאר? האמת שלי לא נשאר, והייתי די שמח לקבל גיטרה מאריק קלפטון. אבל לקלפטון נשאר ועוד איך נשאר - נשארו לו המון סטרטים בשבילו. אריק בדק את כולם ופירק מכל אחת את החלק הכי טוב שלה, ובנה לעצמו את בלאקי המפורסמת - שהיא למעשה "גיטרת פרנקנסטיין" שמורכבת מהרבה סטראטים.

 

קלפטון ובלאקי - 1975

קלפטון ובלאקי - 1975

בלאקי הייתה הגיטרה האהובה על קלפטון, פשוט כי הוא בנה אותה. היא שימשה אותו מבנייתה ב-1970 ועד 1985, כשהייתה כבר בלויה ועייפה. בלאקי נמכרה לבסוף ב-2004 במכירה פומבית למימון מרכז גמילה מאלכוהול וסמים (שקלפטון ייסד), והפכה לגיטרה היקרה בהיסטוריה כשנמכרה ב-959,500 דולר. כמה שנים לאחר מכן נשבר השיא, אבל מי סופר, ולמה לקלקל סוף דרמטי (2.6 מליון לסטראט חתומה על ידי מספר רב של אומנים, כולל קלפטון, לטובת נפגעי הצונאמי). רק שתי גיטרות הפעם אבל קצת ארוך, אז אסיים כאן... המשך יבוא!

 

אינך רשאי לכתוב טוקבקים

באנר

הג'אם והמפגש הבא בעוד

Get Adobe Flash player


נפגשים ב-24.11.2017
במייקס פלייס הטיילת

חדשות אחרונות

 

  • דניאל דוורסקי טריו זכו בקטגורית הלהקות באתגר הבלוז הישראלי ויסעו לייצג אותנו בממפיס!

  • עידן שניאור הוא הזוכה בקטגוריית סולו/דואו בה ייצג אותנו בממפיס בסוף ינואר!

 
  • בוקר טי ג׳ונס ולהקתו יופיעו בחודש ינואר בישראל! למידע וכרטיסים לחצו כאן

  • הצטרפו לעמותת הבלוז בישראל ועזרו לנו לקדם את הבלוז!לוח הופעות

<< נוב' 17 >> 
 א'  ב'  ג'  ד'  ה'  ו'  ש' 
     2  3  4
  5  6  7  91011
121314161718
192021232425
2627282930  

 

העמותה היא שלוחה ישראלית רשמית של ארגון הבלוז העולמי

הקבוצה שלנו בפייסבוק

לחצו להצטרפות לעמותה!

התשלום מאובטח באמצעות PayPal Get your membership via PayPal
עזרו לנו לקדם את הבלוז בישראל! Join the IBS now!

הרשמה לניוזלטר עמותת הבלוז

Email address:

First Name:

Last Name:


הופעות קרובות

Traveling Blues on IDC Interna...

× ××××ר
רביעי
22

Traveling Blues on IDC Interna... Eli Dr. Blues Marcus presents a varied  spectrum of Blues music from all corners of the world You can also listen anytime to the recorded shows at Soundcloud.com/Dr-BluesEventlist-Teaser Modul by Eifel Webdesign ezuri.de