שתפו בפייסבוק!

שיתןף המאמר הנוכחי בפייסבוק

בליינד ווילי ג'ונסון - עד סוף היקום בתמונה אחת ושלושים שירים

מה היה בווילי ג'ונסון שחודר כל כך בקלות? האם זה הטקסטים הדתיים? היכולת הנפלאה על הגיטרה? הקול העמוק והמחוספס? ואולי זו העובדה שהסיפור האמיתי שלו הוא פשוט סיפור של בלוז? אז הנה הסיפור שלו.

cover001

 

חודש יוני, הופעה של הוייט סטרייפס בטקסס, סולד-אאוט כמובן. ג'ק ווייט עולה לבמה ואומר - "טוב להיות בטקסס, הבית של בליינד ווילי ג'ונסון". לא ברור כמה הקהל הצעיר הבין על מי הוא מדבר, אז לפחות נספר עליו כאן. למי שלא מכיר בכלל, מדובר כאן בענתיקה: נולד ב-1897 והזדכה על הגיטרה שלו בדרך למעלה עוד בשנת 1945. הרבה פרטים על החיים שלו נעים קצת בין אגדה למציאות - כמו הרבה אנשי בלוז מתקופתו, וזה למרות שיש לו צאצאים חיים (כשבאו לבת הקשישה שלו בבקשה שתחתום על חוזה לאיסוף המידע עליו, היא סירבה ואמרה שאשה בגילה לא חותמת בקלות על מסמכים. היא מעולם לא קיבלה אגורה על השירים של אביה ולא נראה לה הגיוני שתתחיל עכשיו...). ווילי לא נולד עיוור, והסיפור הוא שאביו הביולוגי היכה את אימו החורגת כשתפס אותה עם גבר אחר, והיא כנקמה השליכה חומצה לפנים של ווילי (בגיל 7 בערך). הקריירה המוזיקלית המקצועית של ווילי הייתה קצרה - משהו כמו מ-1927-1930, כשהקליט 30 שירים לקולומביה. הוא קיבל את התשלום עליהם במקום כנהוג (25-30 דולר בערך) ומעולם לא זכה לתמלוגים, למרות שההקלטות שלו היו בסט-סלר של קולומביה. אני עוצר להשמיע משהו מתוך ההקלטות האלה - שיר שלו שהפך לקלאסיקה מוכרת - It's nobody's fault but mine:

 ההקלטה בקולומביה

 

ווילי סיים את ההקלטות שלו בקולומביה וחזר לחיי עוני קשים. הוא נדד ברחובות וניגן למחייתו (לפעמים עם בליינד ווילי מקטל אגב). אפילו התמונה היחידה הידועה שלו מראה אותו לפני פסנתר, עם הגיטרה שלו שעל צווארה מורכבת קופסה לטיפים:

Blind Willie Johnson

Blind Willie Johnson

 

בנדודיו הוא הופיע גם לפני חיילים אמריקאים בימי מלחמת העולם השניה ושינה את מילות השירים כדי לעודד אותם (כשפחדו מצוללות גרמניות שיתגנבו אליהם, שר להם שאף אחד לא יכול להתחבא מעיני האל...). לקראת סוף ימיו הוא היה המטיף בבית תפילה בביומונט, טקסס ועדיין ניגן ברחוב למחיתו. כיאה למטיף (אגב, הוא נרשם בתעודת הפטירה ככומר ווילי ג'ונסון, אבל בתעודת הלידה של ביתו המקצוע שלו נרשם "מוזיקאי") ווילי ג'ונסון שמר על סגנון שהיה בגבול בין גוספל לבלוז, ושר שירי נשמה דתיים. הוא סירב לשיר בסגנון בלוז כמו רוברט ג'ונסון או סון האוס, אבל הנגינה שלו הייתה מההשפעות העיקריות של אנשי הדלתא: ווילי ג'ונסון ניגן מוזיקה קצבית והיה רב אומן עם הסלייד ששימש אותו ברוב שיריו (בכיוון OPEN D לרוב. הוא נחשב לאורים ותומים בתחום - קלפטון, דואיין אולמן, ריי קודר ורבים אחרים ציטטו אותו ככזה). השירה שלו הייתה מין בס-בריטון עמוק, ולרוב אשתו הראשונה ווילי בי האריס נלוותה אליו בסגנון שאלה-תשובה המתאים מאד לשירה הדתית. יודעים מה? זה שווה הדגמה! הנה אחד משיריו הגדולים של ווילי ג'ונסון - John the Revelator . ככה הוא שר אותו עם אשתו ווילי האריס בסגנון הבלוז-גוספל הדתי שלו:

 

והנה אותו שיר בדיוק בקאבר של SON HOUSE האימתני מהדלתא. בלי מוזיקה, רק מטיף בסגנון המחוספס של הדלתא: 

 

היום זה נשמע שני ביצועים יפים לשיר ענק. פעם זה היה ההבדל בין מוזיקת השטן למוזיקה של האל. בשנת 1945 נשרף ביתו של בליינד ווילי ג'ונסון, שהיה חסר כל גם ככה. הוא נשאר לישון על הריסות הבית כי לא היה לו לאן ללכת, והמיטה הרטובה גרמה לו לדלקת ראות, ממנה נפטר כעבור זמן קצר. מנקודת מבט של בלוז, יש משהו טהור ומושלם בסיפור חייו ומותו של בליינד ווילי ג'ונסון, ואכן ההיסטוריה החליטה לא להתעלם ממנו. בתחילת שנות ה-50 נכלל ג'ון דה רבלייטור שלו באנטולוגיה "AMERICAN FOLK MUSIC", וב-1957 הוציאו שוב אלבום שלו. כך, דור חדש של מוזיקאים נחשף למוזיקה שלו, והתאהב. לד זפלין כיסו שירים שלו (ושמו תמונה שלו באלבום השני שלהם), בוב דילן, בק, ברוס ספרינגסטין, נינה סימון, ג'נגו ריינהרדט, הווייט סטרייפס, הגרייטפול דד, פיטר פול ומרי ועוד... (הקישור מתחת לווייט סטרייפס הוא לקאבר שלהם ל... ג'ון דה רבלייטור - לא התאפקתי...) וכאן אנחנו עוברים לקצת מדע (לא) בדיוני.

 

VOYAGER 1

VOYAGER 1

בשנת 1977 שוגרו וויאג'ר 1 ו-וויאג'ר 2 לחלל החיצון. החלליות האלה נועדו לצאת ממערכת השמש שלנו ולספר לעולם על כדור הארץ והמין האנושי. לצורך זה הוכנס לחלליות האלה תקליט זהב ועליו צלילים ותמונות מכדור הארץ. ככה הוא נראה עם ההוראות כיצד להשמיעו:

שזה בבירור מסביר לחייזרים שעליהם פשוט לעשות שכעואר חילוטאש מכניפם סגולר שלופן נמצקרלט סביכארוט מחפשדקן לחוטיאר. מה, לא ברור? בהנחה שגם חייזרים מעשנים ג'וינטים ויצליחו להבין איך להפעיל את התקליט הזה, הם ישמעו צלילים מכדור הארץ (והנה הצלילים), ישמעו ברכות בכל השפות (כולל ארמית למשל, כי גם חייזרים עושים ליל סדר - הנה כל הברכות בכל השפות) וכמובן - ישמעו מוזיקה מגוונת (זו הרשימה ללא אפשרות שמיעה - ואין מזרחי). בין החמישית של בטהובן, לבין צלילי רוקנרול מוקדם, מוזיקת עולם, אופרה ועוד - בחרה נאסא להשמיע ליקום את יצירת המופת של בליינד ווילי ג'ונסון - Dark was the sky, cold was the ground. זהו שיר ללא מילים שעוסק בצליבת ישו ולמה לדבר הרבה - הנה הוא:   

השיר הזה הוא אחת מפסגות הנשמה של הבלוז, ואני בהחלט ממליץ לכל חייזר לשמוע את החלק הזה בתקליט הזהב (חייזר שלא יבין את ההוראות תמיד יוכל לגלוש לעמוד הזה להסברים של נאסא). ג'ונסון זכה להכרה נוספת בסדרת סרטי הבלוז של מרטין סקורסזה - בסרט השלישי בסדרה, SOUL OF A MAN של וים וונדרס, מובא סיפורו של ג'ונסון (ביחד עם סקיפ ג'יימס ו-JB LENOIR). לבליינד ווילי ג'ונסון לא היה אכפת כמעט מכלום חוץ מאלוהים. חוץ מהמוזיקה המדהימה שהצניעות הזו הולידה, היא גם הפכה אותו לאיש הבלוז היחיד שהמוזיקה שלו נמתחה אל מעבר לכוכבים. 

 

אינך רשאי לכתוב טוקבקים

באנר

הג'אם והמפגש הבא בעוד

Get Adobe Flash player


נפגשים ב-24.11.2017
במייקס פלייס הטיילת

חדשות אחרונות

 

  • דניאל דוורסקי טריו זכו בקטגורית הלהקות באתגר הבלוז הישראלי ויסעו לייצג אותנו בממפיס!

  • עידן שניאור הוא הזוכה בקטגוריית סולו/דואו בה ייצג אותנו בממפיס בסוף ינואר!

 
  • בוקר טי ג׳ונס ולהקתו יופיעו בחודש ינואר בישראל! למידע וכרטיסים לחצו כאן

  • הצטרפו לעמותת הבלוז בישראל ועזרו לנו לקדם את הבלוז!לוח הופעות

<< נוב' 17 >> 
 א'  ב'  ג'  ד'  ה'  ו'  ש' 
     2  3  4
  5  6  7  91011
121314161718
192021232425
2627282930  

 

העמותה היא שלוחה ישראלית רשמית של ארגון הבלוז העולמי

הקבוצה שלנו בפייסבוק

לחצו להצטרפות לעמותה!

התשלום מאובטח באמצעות PayPal Get your membership via PayPal
עזרו לנו לקדם את הבלוז בישראל! Join the IBS now!

הרשמה לניוזלטר עמותת הבלוז

Email address:

First Name:

Last Name:


הופעות קרובות

Traveling Blues on IDC Interna...

× ××××ר
רביעי
22

Traveling Blues on IDC Interna... Eli Dr. Blues Marcus presents a varied  spectrum of Blues music from all corners of the world You can also listen anytime to the recorded shows at Soundcloud.com/Dr-BluesEventlist-Teaser Modul by Eifel Webdesign ezuri.de