שתפו בפייסבוק!

שיתןף המאמר הנוכחי בפייסבוק

Jimmy Reed - חיית המצעדים

ג'ימי ריד העביר בחייו (1927-1976) קריירה אופיינית לזמר פופ: מליון תקליטים אלף שירים במצעד ופופולאריות לא פרופורציונאלית לאיכויות שלו (לכאורה). ג'ימי ריד נחשב לחידה ותיקה של הבלוז, ואני גאה לפתור לכם אותה בפוסט הזה.

הפוסט על 88FM הזכיר לי את מאטיס ג'יימס ריד (שבהתאמה למוזיקה הפרחחית שלו נקרא פשוט ג'ימי ריד). ג'ימי ריד העביר בחייו (1927-1976) קריירה אופיינית לזמר פופ: מליון תקליטים, אלף שירים במצעד ופופולאריות לא פרופורציונאלית לאיכויות שלו (לכאורה). ג'ימי ריד נחשב לחידה ותיקה של הבלוז, ואני גאה לפתור לכם אותה בפוסט הזה.

Jimmy Reed

Jimmy Reed

 

ג'ימי נולד במיסיסיפי כי ככה חייבים בבלוז. הוא למד מפוחית וגיטרה מאדי טיילור ידידו, אם כי ברמה בסיסית בלבד. עם הרמה הבסיסית הזו ריד יצא לשיקאגו כדי לכבוש את העיר, אבל מיד גוייס לצי האמריקני כדי לכבוש את גרמניה (מלה"ע השניה). עם חזרתו השתקע באינדיאנה והחל לעבוד במפעל לאריזת בשר. הוא המשיך לפזול לבלוז בשיקאגו השכנה ובסוף מצא מקום כנגן בלהקתו של ג'ון ברים (וגם ניגן ברחוב קצת). הוא ניגש לאודישן בCHESS, אבל נכשל באופן לא מפתיע. בכל זאת, המתופף של ג'ון ברים הרגיש שיש משהו בבחור הרשלן הזה, וסידר לו אודישן בלייבל החדש - Vee Jay שהיו הרבה פחות אריסטוקרטים מהפולנים של CHESS. זה שוי ג'יי החתימו אותו זה סיפור חשוב לפוסט הזה, אבל הרבה יותר מעניין לספר שאותו מתופף נקרא אלברט קינג, שמאוחר יותר יפרוץ ויהפך לאגדת גיטרה נצחית (איפה ג'ון ברים ואיפה הוא...). זה לקח זמן, אבל כשחבר לחברו הותיק אדי טיילור, הלהיט הראשון שלו תפס - YOU DON'T HAVE TO GO, ששרץ במצעדים לתקופה ארוכה. מאז ריד הזרים להיט אחרי להיט למצעדים, כמו שאף אחד אחר לא עשה ולשמחת VEE JAY מכר כמות אדירה של תקליטים (למעשה יותר ממאדי ווטרס, HOWLIN' WOLF ואפילו LITTLE WALTER).

Another Best Seller!

Another Best Seller!  התגובה הצפויה של ריד להצלחה המסחררת הייתה אלכוהוליזם קשה. ריד התרסק לחלוטין ונזקק לאשתו לצידו בהופעות כדי שתזכיר לו את המילים והקצב. למעשה הדבר הזה אפילו נשמע בהקלטות אפילו של הלהיטים הגדולים - הנה למשל BRIGHT LIGHTS BIG CITY הנצחי: שימו לב לקול השני של מאמא ריד שבעצם מכוון את ג'ימי ריד - מדהים.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

ריד אומנם התרסק, ואפילו חלה באפילפסיה על הדרך, אבל המשיך לשחרר להיטים עד מותו בגיל 51. ועכשיו לפתרון החידה- איך הוא הצליח כל כך?

המוזיקה של ג'ימי ריד

מספיק לשמוע שתי שניות של השירה שלו, ומיד תזהו שזה ג'ימי ריד. מספיק לשמוע שתי שניות מנגינת הגיטרה שלו ותזהו שזה ריד. מספיק לשמוע שבריר שניה של מפוחית כדי לזהות אותו. עצלן? רשלן? חובבן? האמת - יחודי! זה עניין פשוט: ריד מנגן רצב SHUFFLE מונוטוני בגיטרה. ריד מנגן סולו מפוחית בחורים הגבוהים של המפוחית (בפוסט של המפוחיות אני אכנס לזה יותר לעומק - אין הרבה שמנגנים בלוז בדרך הזו). ריד שר בקול עצלן וחסר חשק. אבל הכי חשוב - ריד שר שירים שפונים למכנה משותף רחב. תראו לבד: למשל BIG BOSS MAN על הבוס שכולם אוהבים לשנוא מאחורי הגב. או מקבץ אינסופי של שירי אהבה (לרוב לנשים שלא יודעות כביכול שהכותב אוהב אותן) כמו -

Know I love ya babe? But you don't even know my name Let me tell ya baby I'll tell ya what I would do I would rob, steal, kill somebody Just ta get back home ta you Ain't that lovin' ya, baby?

או:

Don't cha know that I love you? Honest I do I'd never placed, no one above you Please tell me you love me Stop drivin' me mad You the sweetest little woman That I ever had

אז מה יוצא לנו? מוזיקה פשוטה ביותר וקליטה, מילים שמתחברות לאנשים ואנשים מתחברים אליהן, והתוצאה: מיליוני ילדים מנגנים בגראז' שירים של ג'ימי ריד, ואומנים גדולים רוכבים על הגל ועושים קאברים. זה כל הסיפור! והאמת? זה עובד גם עלי משום מה: אני מת על הפרחח הזה. זה סוד ההצלחה: בלי תחכום גדול, בלי יכולות וירטואוזיות - פשוט מוזיקה כיפית.

 

ג'ימי ריד האורגינלי בהופעה!

ג'ימי ריד האורגינלי בהופעה!


  והנה מלך אחד בשם אלביס שהקליט כמה וכמה גרסאות לביג בוס מן (הערת העורך: רק לאלביס מותר לרקוד ריקוד כזה שאין שום קשר בינו לבין המוזיקה, השיר או המציאות. לא לנסות בבית):

  

זה ג'ימי ריד, מאגדות שיקאגו. לסיום הייתי צריך לשים את YOU MAKING ME DIZZY למשל, או את השיר הכי מרושל שלו (עד כדי מגניבות שכזו) - BABY WHAT YOU WANT ME TO DO, אבל בגלל שאמרתי עליו כל כך הרבה דברים רעים, אני אלך על שיר חריג קצת: I Ain't Got You. זה שיר ששונה למדי מהתבנית הרגילה שלו, ולפרקים הוא אפילו נשמע כאילו יש לו כח לשיר! וואו! תבלו:  

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

אינך רשאי לכתוב טוקבקים

באנר

הג'אם והמפגש הבא בעוד

Get Adobe Flash player


נפגשים ב-24.11.2017
במייקס פלייס הטיילת

חדשות אחרונות

 

  • דניאל דוורסקי טריו זכו בקטגורית הלהקות באתגר הבלוז הישראלי ויסעו לייצג אותנו בממפיס!

  • עידן שניאור הוא הזוכה בקטגוריית סולו/דואו בה ייצג אותנו בממפיס בסוף ינואר!

 
  • בוקר טי ג׳ונס ולהקתו יופיעו בחודש ינואר בישראל! למידע וכרטיסים לחצו כאן

  • הצטרפו לעמותת הבלוז בישראל ועזרו לנו לקדם את הבלוז!לוח הופעות

<< נוב' 17 >> 
 א'  ב'  ג'  ד'  ה'  ו'  ש' 
     2  3  4
  5  6  7  91011
121314161718
192021232425
2627282930  

 

העמותה היא שלוחה ישראלית רשמית של ארגון הבלוז העולמי

הקבוצה שלנו בפייסבוק

לחצו להצטרפות לעמותה!

התשלום מאובטח באמצעות PayPal Get your membership via PayPal
עזרו לנו לקדם את הבלוז בישראל! Join the IBS now!

הרשמה לניוזלטר עמותת הבלוז

Email address:

First Name:

Last Name:


הופעות קרובות

Traveling Blues on IDC Interna...

× ××××ר
רביעי
22

Traveling Blues on IDC Interna... Eli Dr. Blues Marcus presents a varied  spectrum of Blues music from all corners of the world You can also listen anytime to the recorded shows at Soundcloud.com/Dr-BluesEventlist-Teaser Modul by Eifel Webdesign ezuri.de