החוקים: איך להיות חלק מהבלוז

1. רוב שירי הבלוז מתחילים ב-“קמתי לי הבוקר” (woke up this morning)

2. “יש לי אישה טובה” זו דרך רעה להתחיל שיר בלוז, אלא אם מיד אחרי כן מגיע משהו מרושע (“יש לי אישה טובה, עם הכלב הכי רשע בעיר”).

3. לכתוב בלוז זה פשוט. פשוט כותבים משהו. ואז חוזרים עליו. ואז מוצאים משהו שיתחרז איתו – פחות או יותר לפחות (“Got a good woman With the meanest dog in town. He got teeth like Margaret Thatcher And he weighs ’bout 500 pounds.”).

4. בבלוז אין מצב של חופש בחירה – אתה אמור להיות תקוע.

5. שברולטים וקאדילקים הן מכוניות של בלוז. אין בלוז בוולוו, מרצדס או ב.מ.וו. התחבורה בבלוז היא באוטובוס, או ברכבות שנוסעות בעיקר דרומה. להליכה יש גם חלק חשוב בסטייל של בלוז.

6. בני נוער לא יכולים לשיר את הבלוז. מבוגרים שרים בלוז (בבלוז “מבוגר” פרושו שאתה מספיק בוגר כדי ללכת לכסא החשמלי אם ירית במישהו בממפיס).

7. בלוז יכול להיות בניו יורק (חוץ מבקווינס), אבל אין בלוז בקנדה או בהוואי. זמנים קשים בורמונט או בצפון דקוטה הם לא בלוז, הם סתם דיכאון. שיקאגו, סנט לואיס וקנזס הם ה-מקומות לבלוז. בכלל, כלל האצבע הוא שאין בלוז איפה שלא יורד גשם.

8. גבר עם מפרצי קרחת זה לא בלוז. אישה עם מפרצי קרחת זה דווקא כן בלוז.

9. לשבור רגל בסקי זה לא בלוז. לאבד רגל מנשיכת תנין זה כן.

10. אין סגול, בז’ ולילך בבלוז.

11. אי אפשר לקבל את הבלוז במשרד או בקניון, אבל אפשר לרדת לחניון התת קרקעי בשביל זה, או לשבת ליד הפחים.

12. מקומות טובים לבלוז: הכביש המהיר, בית הכלא, מיטה ריקה, תחתית של כוס וויסקי.

13. מקומות רעים לבלוז: אשראם, ארועי פתיחה של גלריות, מסלולי גולף, מסעדות יפניות

14. אף אחד לא יאמין שזה הבלוז אם אתה בחליפה, אלא אם אתה כושי זקן, וישנת בחליפה הזו.

15. האם יש לך זכות לשיר בלוז? כן, אם: אתה זקן טיכו, השם הפרטי שלך הוא שם של מדינה דרומית (ג’ורג’יה למשל), אתה עיוור, ירית במישהו בממפיס, או שאי אפשר לספק אותך. אין לך זכות אם: יש לך את כל השיניים בפה, היית פעם עיוור אבל עכשיו אתה יכול לראות, אתה חירש, ההוא בממפיס שרד, יש לך קרן השתלמות או תכנית פנסיה מסודרת בבנק או שהבייבי שלך לא עזבה אותך.

16. חוליו איגלסיאס וברברה סטרייסנד לא יכולים לשיר בלוז. משום מה ווילי נלסון כן יכול.

17. בלוז הוא לא עניין של צבע, אלא של מזל. טייגר וודס לא יכול לשיר בלוז. גארי קולמן (“על טעם וריח”) יכול. גם לבנים מכוערים יכולים לשיר בלוז.

18. אחד באנגלית: If you ask for water and Baby give you gasoline, it’s the Blues.

19. משקאות בלוז נוספים: יין, וויסקי או בורבון, קפה שחור, מי בוץ (MUDDY WATERS). משקאות אסורים: משקאות מעורבבים, יין פטישים כשר, סודה, מיץ פסיפלורה.

20. מוות במוטל, במיוחד מיריה של רובה ציד זה טוב לבלוז. דקירה בגב ממאהב קנאי גם. הכסא החשמלי זה בטח טוב, או סתם למות בודד בעיירה נידחת. למות באמצע משחק טניס או באמצע ניתוח פלסטי לא הולך עם בלוז.

21. שמות טובים לנשים בבלוז: סיידי, ביג מאמא, בסי. שמות טובים לגברים בבלוז: ג’ו, ווילי, ווילי הקטן, ווילי הגדול, ליטנינג ווילי.

22. ערכת שם בלוז להרכבה עצמית: (א) שם פרטי (ראה סעיף 21) או שם של פרי (למון, קיווי, ליים) (ב) שם של מחלה או נכות (העיוור, האסמטי, הנכה) (ג) שם משפחה של נשיא אמריקאי (ג’פרסון, ג’ונסון, פילמור). לדוגמא: בליינד למון ג’פרסון, או קריפל קיווי פילמור (סתם, אל תשתמשו בקיווי).

23. אנשים עם שמות כמו סיירה, סקויה, ריינבו וכו’ לא יכולים לשיר בלוז ולא משנה בכמה אנשים הם ירו בממפיס.

24. אם בעל הבית רוצה לזרוק אותך מהדירה, זה בלוז. אם אתה מפשל עם המשכנתא, זה לא. אם יש לך כסף משלך לבית אתה בכל מקרה לא יכול להיות בבלוז.

25. אנשי בלוז מתקשרים על ידי “לחייג בטלפון”. אימיילים ופקסים אין בבלוז.

26. אנשי בלוז ניזונים מלחם תירס, שעועית, ברבקיו ומסעודה אחרונה.

27. עבודות של בלוז הן סלילת כבישים ומסילות רכבת, קטיף כותנה, מוזיקאים או כל עבודה שהרגע פוטרת ממנה.

28. חיות של בלוז הן כלב שמירה של מגרש גרוטאות או פרד.

29. הכיתוב האולטימטיבי על מצבה של איש בלוז: I didn’t wake up this morning

30. לא משנה מה הסגנון שלך, תגיד שהושפעת מרוברט ג’ונסון.

🙂

 

🙂 (המקור: הקטע המקורי פורסם על-ידי ג’ודית פוֹדל בספרה “בלוז למתחילים ואובססיות נוספות”, ועליו הוספתי משלי ומשל אחרים. את הקטע המקורי ונוספים אפשר לקרוא בבלוג של אלי מרכוס)